Dworek Sierakowskich

Perełka klasycystycznego budownictwa w nadmorskim uzdrowisku. Historia Dworku Sierakowskich w Sopocie sięga jeszcze pierwszej połowy XVIII stulecia. Rzecz jasna do czasów współczesnych sporo się tutaj zmieniło, ale do dziś w najstarszym zabytku miasta zachowało się trochę dawnych elementów. M.in. zdobione, dwuskrzydłowe drzwi, sufitowe malowidła czy piece kaflowe.

Dworek Sierakowskich - wówczas jeszcze jako domek letniskowy burmistrza Sopotu Andrzeja Borkmanna, na terenie posiadłości tzw. Dworu Francuskiego - pojawił się na mapach miasta w 1714 roku. Z kolei w 1793 r. właścicielem kameralnej willi został hrabia Kajetan Sierakowski, który całkowicie ją przebudował i urządził według własnego gustu. Dworek jeszcze kilkukrotnie trafiał w nowe ręce, aż w 1958 r. majątek w całości przejęły władze państwowe.

Od 1974 roku - z przerwami na prace remontowo-rewitalizacyjne zabytku - Dworek Sierakowskich stanowi siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. To organizacja pożytku publicznego, zajmująca się m.in. aktywizacją społeczną mieszkańców oraz działalnością artystyczną, kulturalną i edukacyjną. W ten sposób sam Dworek Sierakowskich stał się galerią sztuki, z coraz to nowymi wernisażami i wystawami. Ponadto Towarzystwo Przyjaciół Sopotu urządza kolejne prelekcje, premiery książkowe, spotkania autorskie czy koncerty - w tym cieszące się sporą popularnością Czwartkowe Wieczory Muzyczne.

Zgodnie z informacjami Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, wstęp na wszystkie wydarzenia i imprezy w Dworku Sierakowskich jest bezpłatny.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz