Ewangelicki kościół Zbawiciela

Jeden z cenniejszych, a już na pewno najciekawszych zabytków architektury sakralnej całego Trójmiasta. Ewangelicki kościół Zbawiciela wzniesiono w drugiej dekadzie XX wieku, kiedy to dotychczasowa Kaplica Pokoju okazała się zbyt mała na potrzeby rosnącej rzeszy wiernych. W tym czasie Sopot przeżywał istne oblężenie wczasowiczów i kuracjuszy, co pociągało za sobą intensywny rozwój miasta.

Opisywaną świątynię zbudowano na miejscu rzeczonej kaplicy, dlatego funkcjonowała jako kościół Pokoju. Przybytek pod wezwaniem Zbawiciela wzniesiono bowiem nieco wcześniej, w innym punkcie Sopotu. Jednak tuż po II Wojnie Światowej oryginalny kościół Zbawiciela przejęli katolicy i przemianowali na kościół św. Jerzego. Wobec tego ewangelicy zmienili patrona swojej świątyni i kościół Pokoju stał się kościołem Zbawiciela.

Budowlę wznoszono w latach 1913-19 według projektu Adolfa Bielefeldta - niezwykle cenionego architekta z Gdańska. Neobarokowy przybytek niewątpliwie wyróżnia się na tle innych ewangelickich świątyń bogatym zdobnictwem i wyposażeniem. Zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach. Na szczególną uwagę w sopockim kościele Zbawiciela zasługują m.in. 18-głosowe organy w dekorowanej oprawie, drewniany żyrandol, obraz olejny “Ukrzyżowanie”, ambona oraz wizerunku dwunastu apostołów i św. Pawła zawieszone na balustradach empory.

Warto dodać, że ewangelicka parafia Trójmiasta od czasu do czasu organizuje na terenie sopockiego kościoła Zbawiciela rozmaite wystawy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Fascynujący zabytek sakralny - tak ze względu na architekturę, jak i burzliwą historię. Ewangelicki kościół Zbawiciela w Sopocie zbudowano w latach 1913-19, w miejscu małej Kaplicy Pokoju. Neobarokowy projekt Adolfa Bielefeldta wyróżnia się bogatym jak na luterański przybytek zdobnictwem. Również we wnętrzach świątyni można obejrzeć szereg pięknych, cennych rzeczy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz