Kościół św. Jerzego

Zabytkowa świątynia z przełomu XIX i XX wieku, wzniesiona na tzw. Morskiej Górze jako Ewangelicki Zbór Zbawiciela. Kościół św. Jerzego w Sopocie wybudowano w latach 1899-1901 z inicjatywy lokalnej wspólnoty wiernych. Dotychczas użytkowana Kaplica Pokoju w Parku Południowym okazała się zbyt mała wobec potrzeb rozrastającego się uzdrowiska.

Projekt protestanckiej parafii osobiście wsparła cesarska para: Augusta Wiktoria i Wilhelm II. Władcy Niemiec osobiście wyłożyli 3000 marek i przekazali szereg dzieł sztuki z rodowych kolekcji na rzecz licytacji, z których środki zasilały fundusz budowy świątyni - według kosztorysu inwestycja miała kosztować 125 tys. marek. Cesarz Wilhelm II polecił też podwyższyć wieżę kościoła o ok. 7,5 metra w porównaniu do pierwotnego projektu, aby była widoczna dla statków na morzu. Dziś jej szpic znajduje się na wysokości 47 m. Natomiast cesarzowa Augusta Wiktoria osobiście przybyła na wmurowanie kamienia węgielnego oraz późniejsze poświęcenie świątyni, które miało miejsce 17 września 1901 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej przybytek przemianowano na katolicki kościół św. Jerzego, a w 1959 r. św. Jerzego i Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynia pełni dodatkowo rolę kościoła garnizonowego.

Pod względem architektonicznym budowla prezentuje styl neogotycki. Całość zaprojektował niejaki Louis von Tiedemann - radca rządowy z Poczdamu, który nakreślił plan całkowicie z pobudek społecznych, nie pobierając żadnego wynagrodzenia. Do dziś zachowało się sporo elementów oryginalnego wyposażenia. We wnętrzach sopockiego kościoła św. Jerzego na szczególną uwagę zasługują barwne witraże, zdobione ławki, żyrandole oraz 23-głosowe organy. Z nowszych dzieł sztuki sakralnej warto wyróżnić freski w prezbiterium (autorstwa Zofii Baudouin de Courtenay), płaskorzeźby i figurki na ołtarzach czy kopię krzyża z kościoła św. Damiana w Asyżu.

Od 1976 roku kościół św. Jerzego i Matki Bożej Częstochowskiej cieszy się statusem zabytku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz