Kościół Św. Katarzyny

Część najznamienitszych zabytków Gdańska znajduje się na obszarze Starego Miasta graniczącego z Głównym Miastem. Jest wśród nich gotycki kościół św. Katarzyny (ul. Profesorska 3) wzniesiony z cegły w latach 1227-39, w XIV w. rozbudowany, będący najstarszym kościołem Starego Miasta.

Jego dominantą architektoniczną jest sięgająca 76 m wysokości wieża nakryta barokowym hełmem autorstwa Jacoba van den Blocke. Już od XVI w. w wieży znajduje się carillon. Pierwotny instrument uległ zniszczeniu podczas pożaru świątyni w 1905 r. Odbudowany, w czasie II wojny światowej został oddany do przetopienia. Obecny pochodzi z lat 1989-98 i składa się z 49 dzwonów.

W wieży swą siedzibę ma Muzeum Zegarów Wieżowych, w którym obejrzeć można kolekcję obejmującą przedmioty powstałe od XV do XX w., w tym zegary, mechanizmy, oryginalne części ze znanych, ale nieistniejących zegarów.

We wnętrzu świątyni uwagę zwracają XVII-wieczne obrazy pędzla Antona Möllera i Izaaka van den Blocke, namalowany w XV w., cudowny obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej z Bołszowic oraz grób i epitafium XVII-wiecznego gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza, który przez wiele lat prowadził obserwacje astronomiczne z obserwatorium umieszczonego na dachu swych kamienic przy ulicy Korzennej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz