Kościół św. Michała Archanioła

Najstarszy kościół w całej Gdyni - a zdaniem wielu miłośników architektury sakralnej również najpiękniejszy. Gotycki kościół św. Michała Archanioła powstał na przełomie XII i XIII wieku, a do naszych czasów oczywiście kilkukrotnie go przebudowywano.

Pierwszą chrześcijańską świątynię na Kępie Oksywskiej wzniesiono jeszcze w 1124 r., na polecenie księcia Świętopełka. Do dziś zachowały się z niej tylko fragmenty zachodniej ściany. W pierwszej dekadzie kolejnego stulecia okoliczne ziemie nadano Norbertankom, to z ich inicjatywy położono fundamenty pod nowy kościół, początkowo pod patronatem Matki Boskiej. Później przybytek kilkukrotnie rozbudowywano - pojawiła się m.in. charakterystyczna, barokowa wieża z hełmem - i odbudowywano po zniszczeniach wojennych. Świętego Michała Archanioła powołano na opiekuna świątyni w drugiej połowie XVI wieku.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na tablice pamiątkowe poświęcone ludziom morza. A zwłaszcza Mały Panteon Marynarki Wojennej, upamiętniający polskie jednostki zatopione w walkach Frontu Zachodniego II Wojny Światowej. Wzrok przyciąga również bogato zdobiony ołtarz główny, autorstwa Marii Talagi-Korpalskiej. Wypada jeszcze dodać, że na parafialnym cmentarzu spoczywają zasłużone dla Gdyni i Pomorza osobistości, np. Antoni Abraham, Bernard Chrzanowski czy ks. Antoni Muchowski.

Turyści chętni na zwiedzanie gdyńskiego kościoła św. Michała Archanioła z wykwalifikowanym przewodnikiem powinni skontaktować się z parafialnym proboszczem lub organistą.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz