Kościół Św. Mikołaja

Do kościoła św. Mikołaja (ul. Świętojańska 72) można dojść kierując się od Żurawia na ulicę Tokarską, a potem Świętojańską. Świątynię wznieśli dominikanie sprowadzeni do miasta w 1227 r. Zbudowano ją w latach 1348 - ok. 1478 obok starszej, sięgającej korzeniami schyłku XII w., romańskiej świątyni. Kościół wzniesiono w stylu gotyckim jako ceglaną budowlę halową o trójnawowym, sześcioprzęsłowym korpusie i wydłużonym czteroprzęsłowym, prostokątnym prezbiterium, przekrytą sklepieniem gwiaździstym.

Przylega do niej ośmioboczna wieżyczka nakryta spiczastym dachem. Jest to jedyny w Gdańsku kościół, który uszedł zniszczeniom II wojny światowej. Wyposażenie jego wnętrza pochodzi głównie z XVII i XVIII stulecia (osobliwością jest przywieziona przez dominikanów ze Lwowa, średniowieczna, słynąca łaskami ikona Matki Bożej Zwycięskiej).

Ta gotycka świątynia wielu kojarzy się z siedzibą myśli opozycyjnej w komunistycznej Polsce. W latach 60 odbywały się tutaj spotkania dyskusyjne z udziałem uczniów I LO w Gdańsku, którzy stali się potem działaczami opozycyjnymi i politykami. Byli wśród nich m.in.: Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Grzegorz Grzelak.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz