
Bezcenny zabytek architektury sakralnej, a zarazem prężnie działająca instytucja kultury. Centrum św. Jana w Gdańsku regularnie organizuje rozmaite koncerty, wystawy i wydarzenia artystyczne. Natomiast jego siedzibą jest średniowieczny kościół o niezwykle skomplikowanej historii. Budowa zaczęła się w połowie XIV wieku, a w środku można zobaczyć wiele pięknych dzieł sztuki i elementów wyposażenia.

Fascynujący zabytek sakralny - tak ze względu na architekturę, jak i burzliwą historię. Ewangelicki kościół Zbawiciela w Sopocie zbudowano w latach 1913-19, w miejscu małej Kaplicy Pokoju. Neobarokowy projekt Adolfa Bielefeldta wyróżnia się bogatym jak na luterański przybytek zdobnictwem. Również we wnętrzach świątyni można obejrzeć szereg pięknych, cennych rzeczy.

Piękny zabytek sakralny z przełomu XIX i XX wieku. Neogotycki kościół św. Jerzego w Sopocie wybudowano w latach 1899-1901, jako Ewangelicki Zbór Zbawiciela. Projekt mocno wspierała cesarska para - władcy Niemiec przekazali zarówno pieniądze, jak i dzieła sztuki na licytację. Kościół św. Jerzego wyróżnia się m.in. 47-metrową wieżą, freskami, czy organami.

Zabytkowy przybytek, z historią sięgającą jeszcze XII wieku. Kościół św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia w Gdyni, budowana od 1124 r. - rzecz jasna wielokrotnie przerabiana i odbudowywana po wojnach. Architektonicznie stanowi oryginalną mieszankę stylów i epok. Wnętrza kościoła zdobi szereg tablic pamiątkowych, w tym Mały Panteon Marynarki Wojennej.

Niepozorna, nie rzuca się specjalnie w oczy przechodniom (i kierowcom), a mimo to posiada nie taką znowu małą wartość. Wszystko właściwie wyjaśnia fakt, że oficjalnie posiada status zabytku. Skromny klasztor i kaplica, wybudowane w 1924 roku, znajdują się pod pieczą Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo.

Jedna z pierwszych rzymskokatolickich świątyń, które wybudowano specjalnie dla mieszkańców szybko rozrastającego się miasta portowego. Kolegiatę pw. NMP Królowej Polski ukończono w 1924 roku. Wystrój wnętrz jest hołdem dla polskiego renesansu, z kolei z zewnątrz dominuje styl neobarokowy. Od 1984 r. budynek oficjalnie posada status chronionego prawem zabytku.

Najstarsza zachowana świątynia na obszarze Starego Miasta Gdańska. Wzniesiono ją w I poł. XIII wieku i później rozbudowywano. W środku wypada zobaczyć obrazy mistrzów renesansu i grób Jana Heweliusza. W kościelnej wieży (76 m) z 49 dzwonami - barokowym majstersztyku - mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych. W 2006 r. kościół poważnie ucierpiał w wyniku pożaru.

Przepiękna, ale i ważna w historii kraju świątynia. Bazylikę postawili dominikanie (w latach 1348-1478) i opiekują się nią do dziś. W wystroju i wyposażeniu dominują przedmioty i dzieła pochodzące z XVII i XVIII wieku - w tym ikona Matki Bożej Zwycięskiej. W latach ‘60 XX w. w kościele św. Mikołaja dyskutowali tu z młodzieżą ważni później opozycyjni aktywiści.

Największa gotycka świątynia chrześcijańska z cegły w całej Europie. Konstrukcja ma wymiary 105,5*66*82m, posiada aż 7 bram. Gdańską bazylikę mariacką stawiono w kilku długich etapach, w sumie przez 160 lat. Wszystkie dzieła i bogactwa tu zebrane trudno zliczyć. Z pewnością warto zobaczyć gigantyczny zegar astronomiczny na wieży, ołtarz główny, rzeźby, obrazy…