Muzeum Archeologiczne - Dom Przyrodników

Jedna z najpiękniejszych kamienic Starego Miasta, siedziba jednego z najstarszych towarzystw naukowych na ziemiach polskich… a od 1958 roku główny oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dom Przyrodników, znany również jako Dom Towarzystwa Przyrodniczego, pod względem architektonicznym stanowi niezwykle okazały przykład lokalnej odmiany manieryzmu niderlandzkiego.

Reprezentacyjny budynek powstał na zlecenie kupca Hansa Kӧpego w latach 1597-1599, według projektu Antona van Obberghena. Pierwotnym przeznaczeniem Domu Przyrodników było połączenie wystawnego mieszkania, magazynu towarów i kupieckiego kantorku. Obecna nazwa pochodzi od założonego w 1743 r. Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które w 1846 r. urządziło tutaj swoje pracownie, bibliotekę i salę posiedzeń. Zrekonstruowana po II Wojnie Światowej kamienica wyróżnia się zdobieniami elewacji (warto zwrócić szczególną uwagę na płaskorzeźby z kobiecymi uosobieniami 4 dyscyplin naukowych), sięgającą 36 metrów wieżą (kiedyś działało w niej obserwatorium astronomiczne) oraz wielopiętrowym wykuszem - fragmentem budynku wystającym poza fasadę na wysokości parteru.

Dom Przyrodników stał się siedzibą gdańskiego Muzeum Archeologicznego na przełomie lat ‘50 i ‘60 XX stulecia. Urządzono w nim 5 wystaw stałych:

  • Pradzieje Pomorza Gdańskiego - najdalsza historia, od wczesnej epoki brązu (10 000 p.n.e.) po symboliczny przełom starożytności i średniowiecza. Do początków państwa Mieszka I jeszcze sporo wówczas brakowało, dlatego też to tak fascynujący okres.
  • Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich - o chorobach i innych kłopotach zdrowotnych, które trapiły naszych przodków.
  • Z bursztynem przez tysiąclecia - ekspozycja podzielona na dwie części. Pierwsza koncentruje się na bursztynie w aspekcie przyrodniczym, natomiast druga prezentuje bursztynową biżuterię i inne wyroby rzemiosła artystycznego.
  • 1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk - historia miasta odtworzona na podstawie prac archeologicznych. Przez ok. 27 lat z głębokości nawet 5 metrów wydobyto ok. 70 000 przedmiotów, pochodzących z X-XIII wieku.
  • Tajemnice Doliny Nilu - prezentacja efektów wykopalisk i innych badań, jakie Muzeum Archeologiczne przez wiele lat przeprowadziło w Sudanie, na terenie starożytnej Nubii.

Do tego dochodzą oczywiście kolejne ekspozycje czasowe. Ponadto Muzeum Archeologiczne w Gdańsku posiada rozbudowaną ofertę zajęć edukacyjnych i warsztatów dla grup szkolnych - przede wszystkim dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych.

Poza Domem Przyrodników gdańskie Muzeum Archeologiczne posiada 4 inne oddziały. Są to:

  • Błękitny Baranek
  • Piwnica Romańska
  • Grodzisko w Sopocie
  • Zamek krzyżacki w Gniewie

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 27.08.2019 11:55

Byłam w Gdańsku w te wakacje, udało mi się zwiedzić Muzeum Archeologiczne. Bardzo ciekawe, polecam.

Dodaj komentarz