Muzeum Emigracji

Niezwykła instytucja, w której dokumentowane i prezentowane są przejmujące losy polskich emigrantów. W historii Polski można wskazać wiele momentów, w których dochodziło do masowego exodusu z kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni przybliża losy Polaków, którzy zdecydowali się opuścić ojczyznę (tak znanych postaci, jak też zwykłych ludzi) oraz samo zjawisko uchodźstwa.

Wystawa stała w muzeum prezentuje kolejno m.in. Wielką Emigrację, rewolucję przemysłową i masowe wyjazdy do Ameryki, specyfikę morskiej podróży przez ocean, procedury imigracyjne na wyspie Ellis, chicagowską polonię, ludzkie dramaty związane z II WŚ, codzienne życie Polaków w Ameryce Południowej (w tym brazylijskiej dżungli), trudy PRL-u, wreszcie zdarzenia najnowsze, z emigracją za chlebem do Zachodniej Europy na czele.

Wśród szeroko rozumianych eksponatów zgromadzonych przez Muzeum Emigracji - ponad 10 tys. różnych przedmiotów - najwięcej emocji wzbudzają nagrania rozmów z emigrantami oraz rzeczy osobiste. Dokumenty, zdjęcia, pocztówki, listy, bilety podróżne, skrzynie i walizki, płyty winylowe, książki, dewocjonalia i wiele wiele innych. Poza tym warto wyróżnić multimedialną instalację pokazującą obecność Polaków na świecie - szacuje się, że poza granicami kraju żyje ok. 20 milionów naszych rodaków - oraz żmudnie budowaną makietę transatlantyku “Batory”, bodaj największy model statku pasażerskiego na świecie. Ponadto placówka posiada rozbudowaną ofertę edukacyjno-rozrywkową dla młodzieży szkolnej oraz rodzin z dziećmi.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja instytucji. Z inicjatywy władz Gdyni Muzeum Emigracji mieści się w zabytkowym Dworcu Morskim - miejscu, z którego przez wiele lat wypływały polskie statki transatlantyckie. Charakterystyczny, modernistyczny budynek przy portowym Nabrzeżu Francuskim oddano do użytku w 1933 roku. Do dziś cumują tutaj wielkie statki pasażerskie, choć ostatni polski transatlantyk zakończył służbę w 1988 r. Wprawdzie Dworzec Morski uległ poważnym zniszczeniom w czasie wojny, ale kolejne przebudowy i renowacje w następnych dziesięcioleciach przywróciły mu dawny blask.

Muzeum Emigracji w Gdyni zazwyczaj otwarte jest od wtorku do niedzieli - w różnych godzinach w zależności od dnia tygodnia, lecz zawsze przez 8 h na dobę. Przewidywany przez gospodarzy placówki czas zwiedzania wystawy wynosi 90-120 minut.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz