Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Oddział zamiejscowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, koncentrujący się na najważniejszych symbolach polskości. Naturalnie w będomińskim Muzeum Hymnu Narodowego najwięcej uwagi poświęca się “Mazurkowi Dąbrowskiego” i autorowi tekstu tej najistotniejszej pieśni patriotycznej, Józefowi Wybickiemu. Placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, należącym zresztą niegdyś do familii pisarza.

Podstawowym celem Muzeum Hymnu Narodowego z Będomina - i skupionych wokół niego stowarzyszeń - jest krzewienie postaw patriotycznych i pozytywne budowanie polskiej tożsamości narodowej. Zgromadzone zbiory, w tym obiekty pozyskane z innych muzeów, prezentowane są na 3 wystawach stałych (oczywiście są też ekspozycje czasowe):

  • Józef Wybicki i jego czasy
  • Losy Mazurka Dąbrowskiego
  • Polskie Symbole Narodowe

Wśród eksponatów Muzeum Hymnu Narodowego znajdują się m.in. najstarsze dostępne nagrania “Mazurka Dąbrowskiego” i innych pieśni patriotycznych, XIX-wieczne pozytywki, śpiewniki, zapisy nutowe, kolekcja kart pocztowych z polskim godłem, mundur żołnierza Legionów Polskich we Włoszech, broń z przełomu XVIII i XIX stulecia… i wiele, wiele innych. Warto zwrócić też uwagę na oryginalne elementy wyposażenia i wystroju dworu oraz 5-metrowy pomnik Orła Białego, zbudowany z kilkuset ostrzy kos.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz