Muzeum Marynarki Wojennej

Eksponaty pozostające pod pieczą Muzeum Marynarki Wojennej (Skwer Kościuszki), choć z baśniami i legendami nie mają zgoła nic wspólnego, dla wielu odwiedzających placówkę, pozostają owocem iście baśniowej wyobraźni, inżynierskiego geniuszu.

Muzeum oprócz czasowych ma dwie stałe wystawy, jedna obejmuje uzbrojenie i sprzęt bojowy od XVII w. do dzisiaj, przy czym najbogatszy zbiór tworzy broń z czasów II wojny światowej oraz okresu powojennego (w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej), drugą stanowi stojący przy Nabrzeżu Pomorskim okręt „Błyskawica”. Ów najsłynniejszy polski niszczyciel zbudowano w latach 1935-37 w Anglii. Podczas wojny, z uwagi na dużą prędkość (maksymalnie 40 węzłów), silne uzbrojenie i spore zdolności manewrowe okazał się wyjątkowo udaną jednostką.

Okręt uczestniczył m.in. w zatopieniu dwóch okrętów nawodnych, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił cztery samoloty, wielokrotnie osłaniał konwoje i był używany do prowadzenia patroli bojowych. Można na nim obejrzeć uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną, przedziały maszynowo-kotłowe i wystawę historyczną.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz