Pałac Opatów Oliwa

Zabytkowy zespół pałacowy na terenie dawnego klasztoru cystersów w Oliwie, składający się z dwóch połączonych części. Pierwszy, gotycki Pałac Opatów w Gdańsku wzniesiono jeszcze w XV stuleciu - później powiększony i kilkukrotnie modernizowany.

Natomiast w XVII wieku dobudowano tzw. Nowy Pałac Opatów. Budowle posiadają bezpośrednie połączenie, a cały kompleks przybrał kształt litery L. W latach 1754-1756 cysterski opat Jacek Rybiński zaordynował kolejną przebudowę - tym razem w znacznie bogatszym stylu rokoko. W 1831 r. klasztor rozwiązano, a majątek podzielono pomiędzy miasto Gdańsk i państwo pruskie. Pałac Opatów uległ poważnym zniszczeniom pod koniec II Wojny Światowej, jednak w latach ‘60 udało się go odbudować i przywrócić do stanu świetności.

Od 1989 roku funkcjonuje tutaj Muzeum Narodowe w Gdańsku - a ściślej rzecz ujmując Oddział Sztuki Nowoczesnej. Na swój sposób placówka kontynuuje tradycje centrum kultury i sztuki z czasów Wolnego Miasta Gdańska, kiedy to w oliwskim Pałacu Opatów urządzono muzeum krajowe. Dziś ekspozycja opiera się na dziełach malarskich i rysunkowych - przede wszystkim z przełomu XIX i XX wieku - oraz teatraliach: kostiumach scenicznych, plakatach, dekoracjach itd. Zbiory gdańskiego Muzeum Narodowego uzupełniają jeszcze rzeźby, kunsztowna ceramika oraz tkaniny artystyczne. Można tutaj obejrzeć prace m.in. Jana Matejki, Georga Braque’a, Guntera Grassa, Aliny Afanasjew i wielu, wielu innych mistrzów.

Wypada jeszcze dodać, że część Oddziału Sztuki Nowoczesnej gdańskiego Muzeum Narodowego znajduje się poza Pałacem Opatów w Oliwie. Chodzi o Gdańską Galerię Fotografii, usytuowaną w charakterystycznej Zielonej Bramie.

UWAGA - do 31 sierpnia 2018 w gdańskim Pałacu Opatów zaplanowane są prace termomodernizacyjne. Do czasu zakończenia remontu muzeum będzie zamknięte.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz