Polska Filharmonia Bałtycka

Jedna z ważniejszych instytucji kultury całego Trójmiasta, z piękną siedzibą w dawnej, zabytkowej elektrowni. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Pierwszymi próbami, wówczas 35-osobowej Miejskiej Orkiestry Symfonicznej, kierowali Roman Kuklewicz oraz Zbigniew Turski. Początkowo zespół, który do 1949 r. rozrósł się do 81 muzyków, koncertował w sopockiej Operze Leśnej, gdyńskim Teatrze Miejskim oraz gdańskich teatrach Miniatura i Wybrzeże.

Od 1953 roku artyści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej razem ze Studium Operowym stworzyli specyficzną, symfoniczno-operową orkiestrę (pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego). Połączone filharmonia i opera działały (z międzynarodowymi sukcesami) aż do 1993 r., kiedy to podjęto decyzję o rozdzieleniu muzyków o różnych specjalizacjach. W ten sposób powstała nowa, niezależna instytucja. Szybko okazało się, że Polska Filharmonia Bałtycka potrzebuje własnej, zapewniającej odpowiednie warunki siedziby.

W 1996 r. rozpoczęła się realizacja śmiałego projektu, według którego zamknięta niedawno elektrociepłownia na gdańskiej wyspie Ołowianka - kompleks przemysłowy budowano tutaj w latach 1897-1913 - stałaby się rozbudowanym centrum kulturalnym. W efekcie powstały cztery sale (dwie typowo koncertowe: główna na 1100 miejsc i jazzowa na 200 osób), studio nagraniowe, obszerne foyer z przestrzenią wystawową (stale funkcjonuje galeria sztuk plastycznych), nowoczesne centrum kongresowe, restauracja, a nawet i hotel.

Na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku mieści się również Aleja Gwiazd, gdzie swoje dłonie odcisnęło już sporo ponad 150 znakomitych artystów i cenionych postaci ze świata sztuki: muzyków, filmowców, literatów etc. Zarówno polskich, jak też pochodzących z innych krajów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz