Twierdza Wisłoujście

Do najcenniejszych zabytków Gdańska znajdujących się poza obrębem Głównego i Starego Miasta zaliczana jest m.in. Twierdza Wisłoujście (ul.Stara Twierdza 1). Jej nazwa odnosi się do czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy Wisłoujście.

Miejsce to, ze strategicznego punktu widzenia, było niezwykle ważne. Kontrolowano stąd ruch statków płynących do i z Gdańska, a z uwagi na fakt, że dawny port w Gdańsku położony był nad Motławą, kilka kilometrów od morskiego brzegu, miejsce to miało kluczowe znaczenie dla osłaniania miasta od strony morza.

Początki Twierdzy Wisłoujście sięgają 1482 r. kiedy powstała stercząca w jej środku, cylindryczna wieża ceglana - natomiast za panowania książąt pomorskich w tym miejscu znajdowały się drewniane strażnice. Na początku XVI w. wokół wieży wzniesiono drewniane umocnienia, które przez kolejne lata ustępowały miejsca nowym. Jeszcze w latach '80 tego samego stulecia zastąpiono je czterobastionowym fortem carré zaprojektowanym przez Antoniego van Obberghen.

Obecnie zabytek pozostaje w zarządzie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Odwiedzają go nie tylko miłośnicy dawnej architektury o fortyfikacyjnym charakterze, ale i przyrodnicy, szczególnie chiropterolodzy. Gdańska twierdza stanowi bowiem jedno z największych w województwie pomorskim zimowisk siedlisk nietoperzy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz