Żaglowiec Dar Pomorza

Znanym statkiem muzeum stojącym przy Nabrzeżu Pomorskim, który pozostaje wszelako filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jest żaglowiec „Dar Pomorza” nazywany też „Białą Fregatą”.

Ten piękny, elegancki okręt o smukłej sylwetce zbudowano w 1909 r., w Niemczech. Otrzymał tam imię „Prinzess Eitel Friedrich” i wykorzystywany był jako żaglowiec szkoleniowy dla kadetów niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej trafił do Francji, gdzie nazwano go „Colbert”, a w 1929 r. kupili go Polacy, głównie ze składek mieszkańców Pomorza co dało asumpt do ukucia jego polskiej nazwy.

Tego samego roku okręt przekazano Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Służąc polskim kadetom do początku II wojny światowej, okrążył ziemię, opłynął przylądek Horn na trasie dawnych żaglowców. Po wojnie wielokrotnie brał udział w wielkich regatach żeglarskich, w których dwa razy zwyciężył.

Jest jednym z najtłumniej odwiedzanych żaglowców na świecie. Gościli na nim m.in. Minister Przemysłu i Handlu z 1926 r. a także wicepremier w ostatnim rządzie II Rzeczpospolitej - Eugeniusz Kwiatkowski, św. Maksymilian Kolbe, pisarz Leonid Teliga.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz