Zamek Krzyżacki w Gniewie

Nie tak znany jak twierdza w Malborku, jednak nie mniej imponujący. Zamek krzyżacki w Gniewie, nad lewym brzegiem Wisły powstał jeszcze w XIII wieku i odegrał niebagatelną rolę w historii całego Pomorza - w warowni rezydowali ważni dostojnicy zakonu rycerskiego, a później polscy starostowie. Dziś średniowieczny zabytek łączy funkcje muzealne oraz hotelarskie.

Budowa zamku Gniew ruszyła ok. 1283 roku i trwała przez blisko 40 lat. Warto dodać, że już w 1290 r. twierdza była w stanie spełnić podstawowe funkcje obronne, w czym niemała zasługa sprawującego pieczę nad pracami budowlanymi komtura Dietricha von Spira. Początkowo zamek otaczał czworoboczny, wysoki na 6 metrów mur zewnętrzny. W każdym z narożników wzniesiono wieże obronne, przy czym od północnego wschodu zbudowano potężniejszy stołp do ostatecznej obrony.

Krzyżacy systematycznie rozbudowywali zamek w Gniewie i jego otoczenie - aż w 1466 roku postanowieniami pokoju toruńskiego twierdza przeszła na własność polskiej korony. W ten sposób warownia stała się siedzibą pomorskich starostów. Warto dodać, że swego czasu taką funkcję pełnił Jan Sobieski, później wybrany na króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W późniejszych latach zamek Gniew służył m.in. jako magazyn zboża, więzienie (uznawane za jedno z najcięższych w całych Prusach), wojskowy skład amunicji czy szkoła o paramilitarnym charakterze.

W 1968 roku rozpoczęły się szeroko zakrojone prace rekonstrukcyjne zaniedbanego zabytku, a w 1993 Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otworzyło w zamkowych piwnicach swoją pierwszą wystawę. Po blisko dwóch latach na zamku w Gniewie oficjalnie utworzono filię rzeczonej instytucji, systematycznie wzbogacaną o nowe ekspozycje. Na 3 wystawach stałych prezentowane są m.in. kulisy Bitwy Pod Grunwaldem, dzieła kowalskiego rzemiosła artystycznego oraz realia codziennego życia w średniowiecznym zamku i jego najbliższych okolicach.

Natomiast w 2010 rozpoczęło się przystosowanie dawnego zamku krzyżackiego w Gniewie do roli hotelu - tutejsze apartamenty mogą się poszczycić czterogwiazdkowymi standardami. Poza tym utworzono Historyczny Park Rozrywki, gdzie regularnie organizowane są turnieje rycerskie, rekonstrukcje historyczne i inne ciekawe wydarzenia. Poza tym otworzono kolejne wystawy - np. Zamkową Izbę Tortur oraz salę II Wojny Światowej - a zwiedzający turyści mogą też spróbować swoich sił w średniowiecznych warsztatach rzemieślniczych. Zadbano również o bogatą ofertę atrakcji specjalnych dla grup zorganizowanych.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 27.08.2019 11:53

Nie byłam w Gniewie w zamku Krzyżackim, ale bardzo chciałabym go odwiedzić. Bardzo ciekawe, historyczne miejsce.

Dodaj komentarz