Zielona Brama

Jedna z architektonicznych wizytówek całego Gdańska. Zielona Brama usytuowana jest nad samą Motławą, w południowo-wschodniej części historycznego Śródmieścia. Naturalnie początkowo był to jeden z kluczowych punktów systemu obronnego miasta - z czasem stał się miejscem pełniącym najważniejsze funkcje reprezentacyjne.

Zielona Brama w Gdańsku powstała w latach 1568-1571. Wcześniej, przynajmniej od XIV stulecia, wejścia do centrum strzegła wodna Brama Kogi - bodaj najstarsza konstrukcja tego rodzaju w mieście. Jednak w 1564 roku władze Gdańska zdecydowały o jej rozebraniu i zbudowaniu czegoś efektowniejszego. Manierystyczny budynek Zielonej Bramy, wspólne dzieło Hansa Kramera z Drezna i niejakiego Regniera z Amsterdamu, miał służyć przede wszystkim jako rezydencja polskich monarchów, którzy często wizytowali kluczowe miasto portowe. Jednak królowie zwykle zatrzymywali się w innych miejscach.

W gdańskiej Zielonej Bramie swoją siedzibę miały m.in. Towarzystwo Przyrodnicze - jedno z najstarszych stowarzyszeń naukowych, założone w 1743 r. - a swego czasu (do momentu przeniesienia do Europejskiego Centrum Solidarności) swoje biuro miał tutaj były prezydent Lech Wałęsa. Dziś Zielona Brama służy jako jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, w którym urządzane są przeróżne wystawy czasowe. Ponadto Oddział Sztuki Nowoczesnej MNG stale prezentuje swoje zbiory fotograficzne. Gdańska Galeria Fotografii koncentruje się na zdjęciach o charakterze artystycznym, historycznym, lokalnym i regionalnym.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz